Šių metų liepos mėnesio 5 dieną vyko paruošiamoji stovykla į tarptautinę geomokslų olimpiadą IESO 2023. Tądien geriausi Lietuvos 2022-23 metų jaunieji geomokslininkai lankėsi Jaunųjų Geografų Mokyklos – JGM- vasaros sesijoje-stovykloje prie Akmenos upės Pagramančio regioniniame parke.

Pirmiausia, lauko sąlygomis, vyko prizininkų apdovanojimas (žr. nuotraukų albumą, kurių autorius – geografijos mokytojas Darius Starkus).

Po to susiformavo dvi komandos namų užduočiai – nacionalinės komandos lauko tyrimui (NTFI)– atlikti. Viena keturių narių komanda nutarė tirti ledyno slinkimo krypties ir, profesoriaus dr. Petro Šinkūno (iš VU Geomokslų instituto) vedini, nuėjo matuoti ilgųjų rieduliukų ašių į čia pat esančią Akmenos upės atodangą. Juk rieduliukai orientuojasi priklausomai juo ledyno slinkimo krypties, o atodanga – kaip tik iš ledyninių nuogulų – morenos.

Kita komanda ilgai diskutavo ir sutarė tirti kaip priklauso organinės medžiagos kiekis – o tuo pačiu ir derlingumas dirvožemyje nuo žemdirbystės intensyvumo. Čia pagrindinė mokslinė vadovė buvo dr. Ieva Baužienė iš Gamtos tyrimų centro. Kiekvienas komandos narys kas kasinius skirtingo intensyvumo žemdirbystės plotuose netoli savo namų, ims ėminius ir tirs vėliau laboratorijoje organinės medžiagos kiekius.

P.S. Abi komandos pristatė savo darbus tarptautinėje olimpiadoje. Pirmieji gavo sidabro medalį, antrieji – bronzos!