2023 metų rugpjūčio 20-26 dienomis nuotoliniu būdu vyko 16-oji Tarptautinė geomokslų olimpiada IESO 2023. Šiemet olimpiadą organizavo atskiros komandos iš Indijos, Izraelio, Kinijos ir Jungtinės Karalystės.

Olimpiadoje iš viso dalyvavo apie 170 moksleivių iš 29 valstybių. Jos metu moksleiviai pasitikrino žinias geologijos, geografijos, klimatologijos, astronomijos ir kitų gamtos moksluose, dalyvavo komandose iš įvairių šalių, susipažino su geomokslų entuziastais iš įvairių pasaulio vietų.  Organizatoriai pabrėžė, kad šioje olimpiadoje svarbiausia mokinių dalyvavimas ir patirtis geomoksluose – o ypač šių mokslų svarbos suvokimas – nes vien tik žinių galima gauti bet kada ir bet kur. Taigi, kokią vietą  užėmė nėra taip svarbu, nors tai parodo kiek darbo ir kūrybiškumo buvo įdėta.

Lietuvai atstovavo VU Chemijos ir geomokslų fakulteto organizuotoje VI-oje Lietuvos geomokslų olimpiadoje geriausiai pasirodę aštuoni moksleiviai:

  • Emilija Ramonaitė (Jonavos Senamiesčio gimnazija, mokytoja Svetlana Glušniova)
  • Emilijus Latakas (Klaipėdos licėjus, mokytoja Aistė Andriulė)
  • Guoda Mėčiūtė (Kretingos Pranciškonų gimnazija, mokytojas Vilius Adomaitis)
  • Gytis Lukoševičius (Marijampolės Rygiškių Jono gimnazija, mokytoja Marija Paltanavičienė )
  • Livija Zamuškaitė (Kauno Domeikavos gimnazija, mokytojas Darius Starkus)
  • Rojus Kondratavičius (Kauno Lietuvos sveikatos mokslų universiteto gimnazija, mokytoja Jovita Vizbarienė)
  • Simas Tiškevičius (Kauno Vytauto Didžiojo universiteto Ugnės Karvelis gimnazija, mokytoja Eglė Poderienė)
  • Žygimantas Pudžiuvis (Mažeikių Merkelio Račkausko gimnazija, mokytoja Dainius Stasys)

 

Lietuvai atstovavę moksleiviai šiemet olimpiadoje pasirodė ypač sėkmingai.

Duomenų bazių teste (angl. Data Mining TestDMT) visi Lietuvos atstovai gavo įvertinimus! Emilijus Latakas gavo aukso medalį (!), Rojus Kondratavičius ir Žygimantas Pudžiuvis – sidabro, Emilija Ramonaitė ir  Guoda Mėčiūtė – bronzos, o Gytis Lukoševičius ir Livija Zamuškaitė  bronzos medalius su “very good” įvertinimu. Simas Tiškevičius gavo įvertinimą už “Very good performance”

Žemės sistemų projekte (angl. Earth Systems ProjectESP), kurio metu jau vykstant olimpiadai reikėjo paruošti pristatymą bendradarbiaujant su moksleiviais iš įvairių pasaulio valstybių, Team 23 komandoje, kurioje dalyvavo Gytis Lukoševičius gavo įvertinimą “good”, Team 22 su Emilija Ramonaite – “Very good”, Team 25 su Emilijumi Lataku – “Excellent”.

Nacionalinius lauko tyrimų projektus (angl. National Team Field InvestigationNTFI) pateikė dvi Lietuvos komandos po keturis narius – t.y. visi Lietuvos atstovai. Viena jų – Emilija Ramonaitė, Emilijus Latakas, Simas Tiškevičius ir  Žygimantas Pudžiuvis  – pristatė namų projektą “What do pebbles say about the climate of the ice age” ir buvo įvertinti sidabro medaliu, o kita LT komandos –  Guoda Mėčiūtė, Gytis Lukoševičius, Livija Zamuškaitė ir Rojus Kondratavičius – darbas “Soil exhaustion in agricultural areas of different intensity” buvo įvertintas bronzos medaliu.

Kūrybinėje meninėje užduotyje “Art in Earth Sciences for the IESO”  buvo gerai įvertintas Rojus  Kondratavičius už eilėraštį, o Guoda Mėčiūtė už skulptūrą gavo “excelent” įvertinimą ir dar “Special mention” už “Outstanding ceramic work, thought provoking and visually engaging”

Šaunuoliai! Sveikiname visus !!!

Labai dėkojame prof. dr. Petrui Šinkūnui iš VU Geomokslų instituto už pagalbą rengiant projektą “gargždo orientaciją morenoje ir klimatą” ir dr. Ievai Baužienei iš Gamtos tyrimo centro  už pagalbą “dirvožemininkams”.